Blog energetyczny
koszt instalacji elektrycznej

Jaki jest koszt instalacji elektrycznej?

Założenie instalacji elektrycznej to z całą pewnością niemały koszt. Oczywiście można go zmniejszyć kupując tanie i słabej jakości materiały. W dłuższej perspektywie czasowej takie oszczędności się nie opłacają.

Ile kosztuje projekt instalacji?

Warto zlecić projekt instalacji elektrycznej fachowcowi. Za taką usługę zapłacimy od 500 do 1000 zł. Jest to ważny projekt z punktu widzenia innych instalacji np. wodnej oraz ewentualnych późniejszych remontów czy przebudowań. Projekt instalacji zapobiegnie zbyt małej ilości gniazdek czy ich niewłaściwemu rozmieszczeniu.

Ile kosztują usługi elektryka?

Cenniki elektryków są różne i zależą od regionu kraju. W zdecydowanej większości elektrycy chcą się rozliczać za punkt, czyli jeden element instalacji. Cena przeważnie oscyluje wokół kwoty 60 zł.

Ile kosztują materiały?

Na materiałach można zaoszczędzić, ale zdaniem fachowców nie warto. Co prawda przewody aluminiowe są tanie, ale ich jakość jest naprawdę kiepska. Lepiej  wybrać przewody, które posiadają miedziane rdzenia. Ich cena nie powala z nóg – za stumetrowy przewód 3×1,5 mm zapłacimy około 200 zł. Przewody to jednak nie wszystko – trzeba także zakupić gniazdka, oprawki itp., a ich cena jest bardzo różna. Przykładowo gniazdo można kupić za kilka czy kilkanaście złotych, ale i nawet za kilkaset złotych.

Jak widzicie to, ile kosztuje instalacja elektryczna zależy od wielu czynników. Więcej możesz się dowiedzieć tutaj https://energiadirect.pl/poradniki/ile-kosztuje-instalacja-elektryczna