Prawo energetyczne
Ustawa Prawo energetyczne, która wprowadza możliwość zmiany sprzedawcy nie wprowadza odpłatności za zmianę, co nie oznacza, że sprzedawcy mogą wprowadzić opłatę. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, i to prawo to musi być więc respektowane przez każdego sprzedawcę.
Sprzedawcy często by zatrzymać przy sobie klienta wprowadzają długotrwałe umowy, w regulaminie zamieszczają klauzule regulujące kwestię wypowiedzenia. Najczęściej spotkać można się z zapisami mówiącymi o tym, że umowa niewypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia przechodzi na czas nieokreślony. Wówczas odbiorca może stracić też zniżki jakie uzyskał w okresie trwania oferty.
Więcej o prawie energetycznym na https://energiadirect.pl/poradniki/prawo-energetyczne
Umowa na sprzedaż energii
Zanim przystąpimy do zmiany sprzedawcy sprawdźmy czy prawidłowo wypowiedzieliśmy umowę z dotychczasowym sprzedawcą. Dobrnijmy też do końca okresu umownego i wypowiedzmy umowę zgodnie z regulaminem, wówczas sprzedawca nie naliczy nam kary za wcześniejsze wypowiedzenie (zerwanie) umowy.
Przy zmianie sprzedawcy musimy liczyć się z kosztami, dotyczy to jedynie odbiorców taryf A i B. Czasem odbiorcy ci zobowiązani będą do dostosowania układu pomiarowego. Więcej o licznikach na https://energiadirect.pl/poradniki/rodzaje-licznikow-energii-elektrycznej