Blog energetyczny
ceny prądu

Jak przygotować się do poszukiwania najlepszych ofert dot. energii elektrycznej?

Samodzielne poszukiwanie ofert wymaga przede wszystkim cierpliwości od osoby, która chce rozpocząć żmudny proces porównań. Zanim jednak zaczniemy zbierać oferty należy zaznajomić się z podstawowymi pojęciami jakie z pewnością pojawią się przy okazji wertowania stron sprzedawców.

Analiza faktury za prąd

Rozpocznij od analizy swojej faktury. Podstawowe dane takie jak Twoje imię i nazwisko znasz, w zależności od sprzedawcy faktura może różnić się wyglądem ale takie informacje jak punkt poboru energii czy numer licznika musisz wyczytać z każdej, informacje te będą potrzebne byś zawarł je na nowej umowie, po analizie faktury wiesz gdzie ich szukać.

Musisz wiedzieć, że zmieniasz sprzedawcę a nie dystrybutora. Kim więc jest dystrybutor? Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) nazywany potocznie dystrybutorem dba o ciągłość dostaw, ten podmiot działa na danym terenie jako monopolista. OSD jest odpowiedzialny za odczyt urządzenia pomiarowego, awarie jaki i monitoruje dostawy energii do odbiorców. Usługa przesyłu jaką świadczy jest płacona przez każdego odbiorcę energii, stawek jakie pobiera dystrybutor nie można zmienić.

Następnie sprawdź na fakturze jaką masz taryfę, taryfę oznacza się symbolem literowo-cyfrowym. Jeśli jesteś odbiorcą domowym zapewne twoja taryfa to G11. Wiedza ta jest niezbędna gdyż musisz porównywać stawki odnośnie tej samej taryfy.

W Polsce sprzedażą energii zajmują się przedsiębiorstwa, które uzyskały koncesję na obrót energią. Ich ilość ciągle się zwiększa ze względu coraz to większa świadomość przedsiębiorców jaki przemianą rynku zapoczątkowaną w 2007 roku poprzez wyodrębnienie poszczególnych podmiotów na rynku energii i nadanie im konkretnych zadań. O tym jak funkcjonuje rynek energii na https://energiadirect.pl/poradniki/jak-funkcjonuje-rynek-energii-elektrycznej-w-polsce

Jak wybrać więc najlepszą ofertę?

Porównaj jaką cenę za kWh proponuje inny sprzedawca, jeśli jest ona niższa od tej jaką obecnie płacisz to warto zastanowić się nad zmianą. Jeśli sprzedawca dodatkowo oferuje utrzymanie gwarancję ceny i nie nalicza wysokiej opłaty handlowej zmiana okaże się trafiona. W gąszczu ofert można się pogubić dlatego warto skorzystać z darmowego narzędzia jakim jest porównywarka cen energii, wówczas dowiemy się jaki sprzedawca ma obecnie najkorzystniejszą ofertę na rynku.