Diody, które w latach sześćdziesiątych opracował amerykański inżynier Nicka Holonyaka jr. Jest On uważany a jej wynalazcę. Oświetlenie oparte na technologii LED obecnie podbija rynek.
Na co zwracać uwagę, przy wyborze?
Podstawową informacją są LUMENY – to one informują nas, jaką mocą będzie świecić dany produkt. Im więcej lumenów, tym więcej światła będzie emitować dana lampa, a więc mocniej oświetlać dane miejsce. Istotna jest także tzw. temperatura barwowa, której jednostką jest Kelwin, a symbolem K. Dzięki tej informacji możemy określić, czy dana lampa będzie pasowała do wybranego przez nas zastosowania. Większość lamp stosowanych do oświetleń pomieszczeń posiada od 2000 do 10 000 K. Dla uproszczenia wyboru warto poznać poniższą skalę:
- 2000 K– barwa światła świeczki
- 2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
- 3000 K – wschód i zachód Słońca
- 3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
- 4000 K – barwa biała
- 5000 K – barwa chłodnobiała
- 6500 K – barwa dzienna
- 10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
- 28000-30000 K – błyskawica
Korzyści związane ze stosowania oświetlenia diodowego, w tym żarówek diodowych LED:
Energooszczędność – Żarówki LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła mogącym być stosowanym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zgodnie z badaniami, oświetlenie LED jest do 90% oszczędniejsze w poborze energii elektrycznej niż jego standardowe odpowiedniki Teoretycznie około 50% dostarczonej energii zamienianej jest na światło – są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek oraz dwukrotnie od żarówek energooszczędnych
Proekologiczność – oświetlenie LED jest niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego, gdyż podczas pracy nie wydziela CO2. Oświetlenie LED nie zawiera rtęci i innych materiałów ciężkich, a także żadnych szkodliwych substancji. Nie ma potrzeby jego utylizacji.
Odporność i bezpieczeństwo. Diody LED są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Światło emitowane przez żarówki diodowe jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Ponadto, diody nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła.
Minimalna emisja ciepła. Żarówki LED praktycznie się nie nagrzewają.
Przyjazne dla zdrowia – w oświetleniu LED nie występuje promieniowanie słoneczne oraz tzw. „efekt pulsowania światła”. Dzięki temu jest przyjazne dla oczu – nie męczy wzroku nawet przy długim przebywaniu w jego świetle. Jest także bezpieczne, gdyż eliminuje zagrożenie porażenia prądem
Trwałość. Żarówki LED według zapewnień producentów świecą około 50 000 tysięcy godzin czyli ok. 5 lat ciągłej pracy, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około 1000 godzin czyli żarówki LED będą Ci służyć nawet 50 razy dłużej niż standardowe żarówki.
Energooszczędne oświetlenie, czy to naprawę przynosi korzyści?
Wybieramy oświetlenie LED ze względu na powyższe korzyści, producenci LED chcą je jeszcze bardziej podkreślić, ale nikt nie podaje, że LED zwróci się nam po ponad 5 latach. Cena nowego oświetlenia nie jest bez znaczenia, gdybyśmy świecili żarówką dziennie ok 10 godzin (np. miejscach gdzie prowadzi się działalność gospodarczą) i zainwestowali w żarówkę LED 14W w 99,99zł. To wypłaci się nam ona po 5 latach, wtedy też nadejdzie kres żarówki, wyświeci ona bowiem swoje 50 000 godzin. Koszt zakupu zwróci się, po pewnym czasie, i zależy to też od tego ile czasu korzystamy z żarówki, im dłużej będziemy eksploatować światło tym opłacalność bardziej wzrośnie. W naszym przypadku po zakupie LEDów, oszczędzamy już po 10 miesiącach, dotyczy to obliczeń, kiedy żarówki świecą 2h dziennie. Jeśli interesują was obliczenia dot. innych źródeł światła to dobrze, moim zdaniem wykonała to redaktorka portalu EnergiaDirect. „Prześwietliłem” koszty użytkowania LED 8W – 0,008kW z moc świetlną (690lm.). Kosztowała mnie 33,90zł. Dla obliczeń przyjąłem cenę energii kWh 0,57 za 1kWh (chociaż po ostatnich podwyżkach nie wiem czy to nie za mało) i czas świecenia w roku 730h co w przeliczeniu daje nam kwotę 3,33zł za rok świecenia, mało? Dodajmy do tego cenę żarówki i wychodzi 37,23zł, co nie robi już takiego wrażenia.