Blog energetyczny
taryfa nocna prąd

Prąd za pół ceny w nocy

W ostatnim czasie dużo się mówi o wprowadzeniu specjalnej taryfy nocnej. Nowa taryfa nocna prąd ma nas zachęcić do zmiany systemu ogrzewania – z węglowego na elektryczny. Kusić ma bardzo tania energia w godzinach nocnych.

Taryfa nocna – tańszy prąd

Ministerstwo Energii dąży do wdrożenia nowej taryfy dla gospodarstw domowych. Ma ona polegać na sporo tańszej energii w godzinach od 23.00 do 7.00. Stawka za 1 kWh nie będzie mogła w tym czasie być wyższa niż 50% ceny w taryfie G11 – taryfa jednostrefowa dla odbiorców indywidualnych. Celem jej wprowadzenia jest m.in. zachęcenie Polaków do przejścia na ogrzewanie elektryczne, co ma pomóc w rozwiązaniu problemu smogowego. Resort chciałby wprowadzić nową taryfę już w przyszłym roku. Więcej o taryfie nocnej można się dowiedzieć tutaj  https://energiadirect.pl/poradniki/taryfa-nocna-prad

Inwestycje energetyczne

Specjaliści od rynku energii podkreślają, że wprowadzenie tego rozwiązania musi być poprzedzone modernizacją sieci. Nawet nowe, inteligentne liczniki energii elektrycznej nie będą w przyszłości spełniać potrzeb rynku.  Zdaniem Ministerstwa Energii pierwsze techniczne prace powinny ruszyć jeszcze w nadchodzącym roku. Rząd poprzez elektryfikację ogrzewania chce doprowadzić do zwiększenia zużycia energii elektrycznej, ale i przesunięcia zapotrzebowania na nocne godziny.