Blog energetyczny
ceny prądu

Prąd na karte

Przedpłatowe liczniki energii nazwane inaczej licznikami pre-paid, to mechanizm, który działa dopiero kiedy za pomocą karty elektronicznej, tokena lub klucza, doładujemy stan licznika.

U kogo prąd na kartę może się sprawdzić?

Obecnie, jedynie Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego, niestety nie wszyscy, umożliwiają odbiorcom przełączenie licznika na kartę. Rozwiązania są różne, typowe modele liczników to LEW i MODBUS. Głównie licznik przedpłatowy to rozwiązanie dla odbiorców, którzy z energii nie korzystają w sposób trwały, a jedynie przez pewien czas. Dlatego rozwiązanie pre-paid ma pomagać właścicielom domków letniskowych, sprawdza się też w mieszkaniach na wynajem, bowiem liczniki na kartę to kontrola nad wydatkami na prąd i zredukowanie zadłużenia za faktury za energię do zera, poprzez ich wyeliminowanie.

Niestety o tym czy urządzenie pre-paid będzie zamontowane decyduje OSD i nie zawsze wystarczy prośba o to by w naszym domu zagościł przedpłatowy licznik. Dystrybutor odrzuci wniosek, gdy nie będzie mu on na rękę, zwykle większe szanse ma wnioskodawca, który nie będzie legitymował się tytułem prawnym do lokalu przyłączonego do sieci. Usługa instalacji licznika będzie płatna, ale koszt można uiszczać równych ratach. Koszt instalacji licznika dla jednofazowego np. w rejonie dystrybucji Energa wynosi 389,99 zł netto (lub 9,99 zł netto miesięcznie przy wyborze rat), dla licznika trójfazowego 619,99 zł netto (lub 16,99 zł netto miesięcznie przy wyborze rat). Wybór miesięcznych rat sprawi, że rozliczenie przeciągnie się aż do 4 lat. W stu procentach na licznik przedpłatowy mogą liczyć odbiorcy, którzy co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy ociągali się z zapłatą za prąd, przez okres, co najmniej jednego miesiąca.

Co to są rozliczenia pre-paid?

Każdy wie jak działa telefon na kartę, prąd na kartę oddaje tę ideę w pełni. Nabywamy pewną ilość energii, którą z góry określa się kwotą doładowania. W kwocie tej wliczany jest przesył za prąd, a cena za energię elektryczną przekracza standardowe cenniki energii. Dlatego nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Jak kupić energię do licznika przedpłatowego?

W trosce o grono pre-paidowych odbiorców energii, dostawcy energii oferują kilka sposobów na nabycie kodów doładowujący licznik. Kartę czy token można nabyć w osiedlowych sklepach, które zazwyczaj wywieszają ogłoszenia o takiej możliwości. Obecnie prąd nabywa się przez Internet. Na odpowiedniej stronie poprzez internetowy formularza, można zamówić dostarczenie kodu doładowującego. Kody oraz tokeny dostępne są też w:

  • elektronicznym Biuro Obsługi Klienta (eBOK),
  • sieciach VIA Moje Doładowania,
  • sieciach BluePay.