Blog energetyczny
solar

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Ile kosztuje cała instalacja?

Eksperci przekonują, że panele fotowoltaiczne na polskich dachach to całkiem dobra inwestycja. Który rodzaj ogniw jest najbardziej efektywny? Ile trzeba wydać na przydomową elektrownie słoneczną?

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

1. Monokrystaliczne

Bez wątpienia największą efektywnością cieszą się ogniwa monokrystaliczne. Produkuje się je z większego krzemu ogniwa, a ich sprawność jest na poziomie 18 – 22%.

Wyróżniają się wielokątnym kształtem oraz praktycznie rzecz biorąc czarną barwą. Ich stosunkowo wysoka cena jest spowodowana zastosowaniem w procesie ich wytwarzania drogiego półprzewodnika.

2. Polikrystaliczne

Nieco mniejszą sprawnością wykazują się ogniwa wykonane z wykrystalizowanego krzemu. Ich wydajność jest określana pomiędzy 14 a 18% i związku z tym koszt tych prostokątnych ogniw zakupu jest mniejszy, niż w/w paneli monokrystalicznych.

3. Amorficzne

Panele te są wykonywane z amorficznego krzemu, który jest nie wykrystalizowany. Sprawność tego rodzaju modułów jest na poziomie 6-10%. Ogniwa te mają brązowy lub bordowy kolor, a kryształy krzemu są niewidoczne.

4. CdTE i CIGS

Do produkcji ogniw typu CdTe stosuje się półprzewodnik tellurku kadmu CdTe. Tego rodzaju panele mają efektywność na poziomie 10-12% i wyróżniają się całkiem korzystnym stosunkiem ceny do mocy.

W procesie wytwarzania ogniw CIGS stosuje się takie półprzewodniki jak: miedź, ind, gal, selen. Sprawność paneli oscyluje wokół 12-14%.

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

Zakup instalacji fotowoltaicznej to z całą pewnością niemały wydatek dla gospodarstwa domowego. Można jednak skorzystać z różnych programów dofinansowań, przykładowo z “Mojego prądu”. To na to chwilę najkorzystniejszy rządowy program.

W jego ramach można otrzymać nawet 5 tys. zł, a w sumie na wsparcie przydomowych elektrowni zabezpieczono budżet w wysokości aż 1 mld zł. O pieniądze mogą wnioskować tylko osoby fizyczne. Dotację obejmują instalacje fotowoltaiczne o mocy między 2 a 10 kW. Więcej informacji o programie: Dofinansowanie z programu mój prąd

Co składa się na zestaw fotowoltaiczny?

Naturalnie instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele. Inwerter, inaczej falownik jest określany jako serce całej instalacji. To urządzenie jest odpowiedzialne za przetwarzanie prądu stałego na zmienny. Do tego w skład przydomowej elektrowni wchodzi także okablowanie oraz elementy konstrukcyjne.

Trzeba też pamiętać, że najważniejszy składnik zestawu, czyli panel fotowoltaiczny z upływem lat traci na swojej sprawności. Producenci dają jednak gwarancję, że po zazwyczaj 25 latach użytkowania będą mieć minimalną, określoną efektywność (przeważnie oscyluje ona w okolicach 80%). Więcej informacji o zestawie fotowoltaicznym na: https://fotowoltaika.energiadirect.pl/z-czego-sklada-sie-zestaw-fotowoltaiczny-jakie-sa-rodzaje-instalacji/

Na co zwrócić uwagę wybierając panele?

Porównując oferty ogniw nie można jednak sugerować się tylko ceną za sztukę. Istotną kwestią jest moc maksymalna (określana w Wp – Watt w szczycie). Ten parametr pozwala na oszacowanie, ile energii może wyprodukować pojedynczy panel fotowoltaiczny. Naturalnie producenci modułów obliczając ten wskaźnik zakładają optymalnie warunki atmosferyczne.

4 panele o mocy 250 Wp w sumie mają 1 kWp, a taka instalacja fotowoltaiczna (przynajmniej w teorii) powinna rocznie wyprodukować 1000 kWh. Trzeba mieć na uwadze, że to ile finalnie energii będzie w stanie wytworzyć, uzależnione jest od kilku trudnych do przewidzenia czynników.

Oferty fotowoltaiki są dosyć mocno zróżnicowane. Najlepiej, jeśli inwestor wybierze tą propozycję, w której korzystny będzie stosunek ceny do Wp. Porównując propozycje łatwo zauważyć, że im instalacja jest większa, tym PLN/Wp jest bardziej korzystny.

Nie można jednak zapomnieć o innym ważnym parametrze – sprawności modułów oraz rodzaju materiału, z których są one wykonane. Mniejsza wydajność w większości przypadków wiąże się, co prawda z lepszym stosunkiem ceny do mocy maksymalnej, ale wtedy na dachu musi zostać zainstalowanych więcej modułów.

Podsumowując, jeśli inwestor ma ograniczoną powierzchnię to powinien jednak wybrać te panele fotowoltaiczne, które cechują się większą efektywnością, a i tym samym wyższą ceną. Oferty instalacji fotowoltaicznych można porównać na Fotowltaika EnergiaDirect