Blog energetyczny
taryfa weekendowa

Taryfa weekendowa – najlepsza taryfa dla domu?

Wiele gospodarstw domowych zastanawia się jak obniżyć rachunek za prąd. Oprócz zmiany sprzedawcy odbiorcy mają prawo zmienić taryfę energetyczną. Jaką wybrać?

Rodzaje taryf energetycznych

Odbiorcy indywidualni mają do wyboru następujące taryfy energetyczne:

G11 – taryfa jednostrefowa

G12 – taryfa dwustrefowa

G12w- taryfa weekendowa.

Najpopularniejszą taryfą energetyczną jest G11. Tutaj obowiązuje jedna stawka za prąd przez całą dobę. To oznacza, że niezależnie od godziny cena prądu jest identyczna i nie zmienia się. Jest to taryfa podstawowa i domyślnie każde gospodarstwo domowe ma ją przypisaną, tzn. że jeśli nigdy nie zmieniliśmy taryfy energetycznej to korzystamy właśnie z niej. Drugim rodzajem taryfy dla domu jest G12, czyli taryfa dwustrefowa. Tutaj pojawiają się dwie strefy czasowe, w których obowiązują inne stawki za prąd. Najczęściej najtańsza energia jest w godzinach od 13.00 do 15.00 oraz od 22.00 do 6.00. Wyższe stawki obowiązują w pozostałych godzinach doby. Niektórzy sprzedawcy proponują także taryfę G12w, zwaną taryfą weekendową, która to wyróżnia się niższymi stawkami za prąd w wybranych godzinach w dni robocze oraz przez całą dobę w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Wybór taryfy energetycznej

Wybór taryfy energetycznej należy uzależnić od sposobu korzystania z prądu, tj. od tego w jakich godzinach i ile energii zużywamy. Jeśli korzystamy z energii w sposób równomierny albo najwięcej prądu pobieramy w tzw. szczycie to najlepszą taryfą energetyczną dla nas jest G11. Z kolei taryfa dwustrefowa G12 czy G12w jest opłacalna dla tych odbiorców, którzy większość dnia przebywają poza domem, a często korzystają z prądu po godzinie 22.00 lub w weekendy.