Blog energetyczny
c11 taryfa

Kalkulator zużycia prądu, czyli jak obliczyć pobór energii

Jeśli jesteś jednym spośród ogromnej większości naszego społeczeństwa i nie wiesz ile energii zużywasz korzystając z poszczególnych urządzeń, to najwyższy czas dowiedzieć się, że nie jest to skomplikowane. Sposobów obliczania zużycia energii w domu jest wiele, do tego też służy licznik elektryczny. Dziś jednak dowiesz się, jak łatwo obliczyć zużycie energii poszczególnych urządzeń.

Obliczanie zużycia w kilka minut

Uzyskanie danych zużycia nie jest trudnym zadaniem, ale są strony internetowej, dzięki którym można dowiedzieć się od razu, ile kilowatogodzin jak i pieniędzy pobiera urządzenie. Kalkulatory energii są bezpłatne, można też porównywać ceny energii poprzez darmowe porównywarki cen prądu np. EnergiaDirect.pl. Więcej informacji na ten temat na https://energiadirect.pl/poradniki/srednie-zuzycie-pradu

Jak dokonać obliczeń 

Po pierwsze, musisz dowiedzieć się, jakie zasilanie ma urządzeni. Moc jest umieszczona na płytce znamionowej zwykle przykręconej z tyłu urządzenia, by dowiedzieć się ile wat ma lodówka z pewnością będziesz musiał tam zajrzeć. W przypadku żarówki czy mniejszych sprzętów moc podana jest na kartoniku, ale bywa i także znajduje się w instrukcji obsługi. Moc mierzona jest w watach (W). Zużycie energii podawane jest w kilowatogodzinach w przypadku gospodarstw domowych, albo megawatogodzinach w zakładach produkcyjnych.

Dokonanie obliczeń jest proste, wystarczy pomnożyć moc urządzenia przez liczbę godzin jego pracy. Pamiętaj o dobraniu odpowiednich jednostek, moc podana w watach powinna być zmieniona na kilowaty, wystarczy, zatem tę jednostkę podzielić przez tysiąc. Kilowatogodzina (kWh), to jednostka, pracy, energii oraz ciepła. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata (kWh) przez godzinę pracy.

Przelicznik jednostek

przelicznik-jednostek-mocy

Kalkulator zużycia energii elektrycznej

Cena energii elektrycznej waha się w zależności od sprzedawcy, z płacimy ok. 0, 3100 zł za kWh i jest to cena brutto. Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej i jej koszt, możemy pokazać na przykładzie telewizora o mocy, 100 W, który jest włączony pięć godzin dziennie.
Moc odbiornika:

kalkulator zużycia prądu

Zużycie tego telewizora to 182 kWh, które po cenie 0,3100 zł za kWh rocznie wyniesie nas ponad 500 złotych na prądzie, do tego dochodzą jeszcze opłaty dystrybucyjne. Każdy z pewnością wie aż cena energii elektrycznej, ma spory udział w kosztach, aby oszczędzać możemy albo obliczyć cenę, albo zmniejszyć zużycie poprzez zakup urządzenia o mniejszej mocy czy po prostu użytkować je krócej. Szereg przydatnych informacji także na https://energiadirect.pl/poradniki/kalkulator-zuzycia-pradu

Należy też wspomnieć, że oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko wybór pralki czy lodówki pod wpływem etykiet energetycznych, które symbolizują litery alfabetu nadawane, do jakości zużycia i kosztów eksploatacji sprzętu. W wielu przypadkach znajdziesz asortyment, który jest oznaczony literą „A++” i, a wykazuje większe gospodarowanie energią niż sprzęt A +, A.
Lepsze jest więc korzystne i praktycznego elementu jakim jest obliczenie kosztów jednego prania. Mamy nadzieję, że już wiesz jak ustalić koszt energii lodówki, zamrażarki, telewizora lub komputera?