Jeśli jesteś jednym spośród ogromnej większości naszego społeczeństwa i nie wiesz ile energii zużywasz korzystając z poszczególnych urządzeń, to najwyższy czas dowiedzieć się, że nie jest to skomplikowane. Sposobów obliczania zużycia energii w domu jest wiele, do tego też służy licznik elektryczny. Dziś jednak dowiesz się, jak łatwo obliczyć zużycie energii poszczególnych urządzeń.
Obliczanie zużycia w kilka minut
Uzyskanie danych zużycia nie jest trudnym zadaniem, ale są strony internetowej, dzięki którym można dowiedzieć się od razu, ile kilowatogodzin jak i pieniędzy pobiera urządzenie. Kalkulatory energii są bezpłatne, można też porównywać ceny energii poprzez darmowe porównywarki cen prądu np. EnergiaDirect.pl. Więcej informacji na ten temat na https://energiadirect.pl/poradniki/srednie-zuzycie-pradu
Jak dokonać obliczeń
Po pierwsze, musisz dowiedzieć się, jakie zasilanie ma urządzeni. Moc jest umieszczona na płytce znamionowej zwykle przykręconej z tyłu urządzenia, by dowiedzieć się ile wat ma lodówka z pewnością będziesz musiał tam zajrzeć. W przypadku żarówki czy mniejszych sprzętów moc podana jest na kartoniku, ale bywa i także znajduje się w instrukcji obsługi. Moc mierzona jest w watach (W). Zużycie energii podawane jest w kilowatogodzinach w przypadku gospodarstw domowych, albo megawatogodzinach w zakładach produkcyjnych.
Dokonanie obliczeń jest proste, wystarczy pomnożyć moc urządzenia przez liczbę godzin jego pracy. Pamiętaj o dobraniu odpowiednich jednostek, moc podana w watach powinna być zmieniona na kilowaty, wystarczy, zatem tę jednostkę podzielić przez tysiąc. Kilowatogodzina (kWh), to jednostka, pracy, energii oraz ciepła. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata (kWh) przez godzinę pracy.
Przelicznik jednostek
Kalkulator zużycia energii elektrycznej
Cena energii elektrycznej waha się w zależności od sprzedawcy, z płacimy ok. 0, 3100 zł za kWh i jest to cena brutto. Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej i jej koszt, możemy pokazać na przykładzie telewizora o mocy, 100 W, który jest włączony pięć godzin dziennie.
Moc odbiornika:
Zużycie tego telewizora to 182 kWh, które po cenie 0,3100 zł za kWh rocznie wyniesie nas ponad 500 złotych na prądzie, do tego dochodzą jeszcze opłaty dystrybucyjne. Każdy z pewnością wie aż cena energii elektrycznej, ma spory udział w kosztach, aby oszczędzać możemy albo obliczyć cenę, albo zmniejszyć zużycie poprzez zakup urządzenia o mniejszej mocy czy po prostu użytkować je krócej. Szereg przydatnych informacji także na https://energiadirect.pl/poradniki/kalkulator-zuzycia-pradu
Należy też wspomnieć, że oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko wybór pralki czy lodówki pod wpływem etykiet energetycznych, które symbolizują litery alfabetu nadawane, do jakości zużycia i kosztów eksploatacji sprzętu. W wielu przypadkach znajdziesz asortyment, który jest oznaczony literą „A++” i, a wykazuje większe gospodarowanie energią niż sprzęt A +, A.
Lepsze jest więc korzystne i praktycznego elementu jakim jest obliczenie kosztów jednego prania. Mamy nadzieję, że już wiesz jak ustalić koszt energii lodówki, zamrażarki, telewizora lub komputera?