Blog energetyczny
jak chronić sprzęt przed burzą

Jak chronić sprzęt przed burzą?

Instytut Meteorologiczny ostrzega – w okresie wiosna-lato mają pojawić się gwałtowne burze. To tylko kwestia dni, kiedy nad głowami zaczną trzaskać pioruny. Okazuje się, że najlepszym schronieniem są budynki i samochody.

 

Jako pierwsze zagrożone piorunami są tereny Torunia. Nie będą to co prawda groźne zjawiska meteorologiczne, bo różnica temperatur między ciepłym a zimnym powietrzem nie będzie zbyt duża, podkreśla synoptyk  Rafał Maszewski.

Burza to zawsze wynik ścierających się mas powietrza, ciepłego i zimnego, im różnica temperatur jest większa tym moc burzy silniejsza.

– W ostatnich latach nie obserwujemy większej liczby burz, ale za to większą ich intensywność – mówi Rafał Maszewski dla pomorskiej.pl. – Szczególnie intensywne są w lipcu, nieco mniej w sierpniu. Oczywiście, te zjawiska należy wiązać z ociepleniem klimatu.

Burza istotne są nie tylko ze względu na zagrożenia pożarami, a w samym  Toruniu, w ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do 29 pożarów spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi  i do 5307 tzw. miejscowych zagrożeń. Podobnie było z awariami prądu. Jak podaje EnergiaDirect.pl portal, na którym poznasz ceny energii elektrycznej, wyładowanie  może  osiągnąć  miliard woltów, samo natężenie jest porównywalne z mocą niewielkiej elektrowni atomowej tj.  kilka tysięcy amperów. Dlatego piorun, który bezpośrednio uderza w linię energetyczną oraz sprzęt do niej podłączony może doprowadzić do jego zniszczenia. Warto więc chronić sprzęt elektroniczny.

Używaj listwy przepięciowej

Piorun uderzając w sieć elektryczną, anteny zewnętrzne, instalacje telefoniczne, sieci internetowe, instalacje TV kablowej może dostać się do naszego domu, niszcząc wszystko, co napotka na swojej drodze. Dochodzi wówczas do zjawisk jakie są obecne przy wyładowaniach –  indukcji elektromagnetycznej. Nauka podaje, że indukowaniu prądów i napięć w obwodach elektrycznych przez zmieniające się w czasie pole magnetyczne. Piorun staje się przewodnikiem prądu elektrycznego i wytwarza pole magnetyczne. Pole magnetyczne pioruna szybko znika, wyładowuje się. Są to tak duże skoki napięcia, że instalacji i podłączonych do niej urządzenia nie są na nią odporne. Podłączając urządzenia domowe pod listwę, która posiada minimum jeden warystor, można chociaż trochę ochronić urządzenia, chociaż lepiej odłączyć je na czas burzy z gniazdka elektrycznego. Z sprzętu RTV najbardziej czuły na przepięcia jest telewizor, dlatego w jego przypadku należy zastosować listwę przepięciową.

Lodówka i inne urządzenia

Oczywiście można na każde urządzenie podłączyć do listy, ale wybrać musimy tę odpowiednią . Zapoznajmy się z ich rdzami zanim udamy się na zakup. Ochronę przed burzami warto zacząć od podstaw inwestując w instalację elektryczną wyposażoną w detektor burz. Dawno wiadomo, że same bezpieczniki topikowe mogą być niewystarczające. Szczególnie szkoda lodówki, urządzenie to jest mało odporne na przepięcie, zwłaszcza podczas pracy, jeśli nie wyłączymy lodówki to może dojść do spalenia agregatu. Uważać należy także na telefony stacjonarne. Rozmowa czy ładowanie podczas burzy surowo zabronione. Elektryczny sygnał uderzający w transformatorową sieć może „przemaszerować” po przewodzie telefonu i porazić osobę rozmawiającą przez telefon. Odnotowano już wiele takich przypadków. Jak zapewniają eksperci nie musimy się obawiać, że piorun w nas trafi przez telefon komórkowy. Jest on tak samo groźny jak …. widelec. Nie trzeba zatem go bezwzględnie wyłączać w trakcie trwania burzy.

Ciekawostki o piorunach

  • – Ma od 10 do 50 milionów woltów.
  • – Napięcie prądu mierzone w amperach sięga do 50000.
  • – Temperatura w kanale odprowadzającym wynosi do 30.000 stopni Celsjusza.
  • – Prędkość wyładowania może wynosić nawet 30 000 km/s.
  • – Zasięg pojedynczej błyskawicy może dochodzić do 40 km długości.
  • – Roczna liczba wyładowań na ziemi to około 16 milionów.
  • – Szansa, że piorun uderzy w człowieka to 1: 3 000 000.
  • – Kiedy uderza piorun,  średnio umiera  10 osób.