Blog energetyczny
oszczędzanie prądu

Marnujesz energię? Sprawdź sposoby na oszczędzanie prądu!

Czy wiesz, gdzie tracisz najwięcej prądu? Może nie wiesz jak zacząć oszczędzać prąd? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów.

Oszczędny telewizor

Nawet jeśli wyłączysz tv pilotem telewizyjnym będzie on nadal zużywają energię elektryczną, ponieważ znajduje się w trybie czuwania. Gospodarstwa domowe, w których telewizor używany jest codziennie w celu rozrywki, rzadko patrzą na niego jako źródło niższych finansach, ale jako źródło relaksu odpoczynku. Jeśli pójdziesz spać, albo będziesz z dala od domu, odłącz telewizor od gniazdka ściennego, tyle wystarczy, oczywiście możesz stary odbiornik wymienić na nowy taki w klasie A++, co też zmniejszy pobór prądu.

 Ładowarki

W związku z rozbudową smartfonów i tablety ładowanie jest niemal codzienną koniecznością. Aby zmniejszyć wydatki, należy pociągnąć za każdym razem, ładowarkę z gniazdka, zostawianie jej w kontakcie jest tak samo niedojrzałe jak nie gaszenie świateł po wyjściu z pokoju. Tak samo jest w przypadku laptopów – jeśli zabrałeś ze sobą laptop i zostawiłeś ładowarkę w domu, odłącz ją.

Oszczędna pralka, dobra zmywarka

Zmywarki i pralki mają to do siebie, że nie mogą działać, kiedy są pełne, bo pranie i naczynie nie będą czyste w dostatecznym stopniu. W przypadku jednak, gdy wsadu jest tylko w połowie, to z kolej, zmniejsza ich efektywności energetyczną. Niektóre modele oferują funkcję, pracy z połowa wsadu, ale nie daj się zwieść – zużycie energii nie jest wówczas zdecydowanie zmniejszone, to potwierdzają badania kalkulatorem energii. Używaj, więc odpowiedniego programu i dostosuj zawartość wsadu.

Lodówki

Działanie chłodziarek i zamrażarek może stanowić do 20% całkowitego zużycia energii w gospodarstwie domowym, dlatego uznajemy je za wrogów. Prawda jest jednak inna, to mniejsze urządzenia, które nie są odłączane z kontaktu są bardziej zdradliwe. Wysoce energetyczna lodówka to obniżenie kosztów, ale to nie wszystko o lodówkę trzeba dbać, należy ją systematycznie czyścić, wymienić uszczelkę, a jeśli nie ma ona funkcji no-frost to raz na kwartał ją odmrażać.

Wysokie rachunki za prąd

Systematyka i przemyślane działanie, tyle dzieli nas od niższych rachunków. Nauka oszczędzania energii nie jest trudna, każdy z nas zna sposoby na to, aby rachunek za prąd był niższy, należy tylko systematycznie wcielać w życie odpowiednie zachowania. O ile pilnowanie, aby wyłączyć z gniazdek wszystkie sprzęty nie jest trudne, gorzej z odkładaniem na nowe bardziej energooszczędne sprzęty, na to nie zawsze możemy sobie pozwolić. Oszczędzanie energii to jedno, polega na zmniejszeniu pobieranych z sieci kilowatogodzin, przez co na naszym rachunku za prąd pojawia się niższe saldo. Rozważyć można też zmianę dostawcy energii, która polega na obniżeniu cen energii, przez co także można oszczędzać. Obie drogi oszczędzania wcielane równocześnie powinny przełożyć się na ponad 30 proc. oszczędności.