Blog energetyczny
przelicznik mocy

Przelicznik mocy żarówek. Jak dobrać żarówki, aby nie stracić na jasności i zacząć oszczędzać na prądzie?

Tradycyjne żarówki są stopniowo wycofywane ze sprzedaży już od 2009. Od 1 września 2012 roku w sklepach nie znajdziemy już tych najmocniejszych o mocy 125 czy 100 W. Alternatywą dla energochłonnych produktów stały się świetlówki kompaktowe, lampy halogenowe czy diody ledowe. Które z nich wybrać, aby oszczędza, a przede wszystkim nie zmniejszyć komfortu pracy przy nowym oświetleniu.

Tradycyjna żarówka

Klasyczne żarówki to lampy żarowe, emitujące światło z rozgrzanego żarnika, który w czasie świecenia rozgrzewa się do temperatury ok. 2200 st.C. Żarówka nie tylko świeci, ale i emituje ciepło, nawet 80-90 proc. pobieranej energii zamienianych jest na ciepło a nie światło. Przez co My – użytkownicy – tracimy cenną energię, za którą płacimy. Wymiana żarówek na nowe energooszczędne źródła światła postrzegana jest, więc jako inwestycja w oszczędzanie.

Świetlówki kompaktowe

Ich wnętrze wypełniają gazy, opary rtęci o niskim ciśnieniu i niewielkiej ilości, znajdują się w rurze świecącej, która emituje promieniowanie ultrafioletowe o niskiej intensywności. Promieniowanie uderza w powłokę fosforową widzialnym światłem ultrafioletowym. Lampy te nie zapala się od razu, co sprawia, że nasz wzrok „cierpi” z każdym włączeniem, chwilę trwa zanim przyzwyczaimy się do światła emitowanego przez tę żarówkę. Poza koniecznością recyklingu, po wypaleniu się żarówki (średnia trwałość: 8000 godzin) wadą jest także migotanie światła, widoczne zwłaszcza czy żarówkach z niskiej półki.

Kompaktowe lampy fluorescencyjne

Żarówki podobne do świetlówek, ale o rozmiarze podobnym do klasycznym lamp sufitowych. Technologia pozyskania światła możliwa jest dzięki luminoforowi i powstałemu w skutek wyładowań jarzeniowych efektowi promieniowania ultrafioletowego. Światło ultrafioletowe męczy nie tylko oczy ale negatywnie wpływa na cały organizm. Ich (średnia długość życia: 7500 godzin).

Lampy halogenowe

Wewnątrz mają gaz halogenowe i wolfram, które wymagają mniej energii do wytworzenia światła niż powyższe świetlówki. Są droższe, ale ich światło jest silniejsze, białe, ostre i charakteryzuje się znacznie wyższym czasem żywotności (średnia trwałość: 2000 godzin).

Lampy LED

Jest to lampa półprzewodnikowa, który wykorzystuje diody, dioda elektroluminescencyjne (Light-Emitting Diode) jako źródło światła. Ponieważ światło emitowane przez diodę LED nie jest bardzo intensywne, aby osiągnąć intensywność światła podobnego do żarówki tradycyjnej lub świetlówki kompaktowej, lampy LED są złożone z kilkuset diod, co większa lub mniejsza, zależnie pożądanego światła.

Obecnie, lampy LED mogą być wykorzystane do zastosowań komercyjnych, począwszy od oświetlenia dekoracyjnego w domach i ogrodach. Ich zaletą, która zdominowała wady jest oszczędności energii, natychmiastowe działanie z pełną mocą zaraz po włączeniu. Posiadaj też pewne wady, takie jak wysokie koszty początkowe czy niski kąt padania światła, nie potrafią rozświetlić całego pomieszczenia. Żarówki LED opinie na https://energiadirect.pl/poradniki/zarowki-led-opinie

Które żarówki wybrać, i jak przeliczać ich moc?

Znacznym ułatwieniem jest fakt, że większość producentów energooszczędnego oświetlenia, zamieszcza na kartonie żarówki pewnie charakterystyczne jej cechy. Główną z nich jest moc, z jaką świeci żarówka oraz moc żarówki, jaką może ona zastąpić, jest to swego rodzaju przelicznik, ale każdy producent posiada własną skalę, dlatego należy stosować się do niej z dystansem. Nowe oświetlenie lepiej dobierać na podstawie bardziej użytkowych parametrów, które będą świadczyć o komforcie nowo wybranej żarówki. Informacje o przeliczeniu mocy żarówek na https://energiadirect.pl/poradniki/jak-przeliczyc-moc-zarowek

Ilu watową żarówkę wybrać?

Wybierając się po nową żarówkę zwracamy uwagę na ilość watów, aby nie wymienić żarówki na gorszą od tej, która się przepaliła, zdaje to egzamin w przypadku, starych żarówek, jednak dokonując wyboru nowej żarówki na tej podstawie możemy się zawieść. Waty są używane do mierzenia mocy żarówek, czyi tego ile energii wykorzystuje dana żarówka do produkcji światła. To właśnie ilość lumenów daje nam obraz jak mocno/jasno będzie świecić żarówka. Energooszczędne żarówki znane są z tego, że pobierają około 75-80% mniej energii od starych żarówki a są zdolne to wytworzenia tej samej ilości światła. To głównie przekłada się na oszczędność energii i obniżenie rachunku za prąd.

Dla ułatwienia, poniższa grafika pokazuje przelicznik mocy żarówek

przelicznik_energii

Przelicznik mocy żarówek

Aby obliczyć, ile w przybliżeniu mocy potrzeba, aby stworzyć odpowiednie nastrój otoczenia i być zadowolonym z jasności żarówki, należy użyć prostego równania. Wymiary pomieszczenia pomnożyć je przez siebie, a następnie pomnożyć tę liczbę przez 0,3 lub 30%. Na przykład, dla 10 salonu 10m na 10m (10 x 10) x 30% = 30 watów.

Jak wybrać żarówkę energooszczędną?

Obliczenie to jest jednak wadliwe, gdyż taka moc może być niewystarczająca, dlatego przy tak dużej powierzchni lepiej nie ograniczać się do jednego źródła światła. W rzeczywistości, to lepiej użyć kilku źródeł światła, a każdą żarówkę dopasować do pod kontem wykorzystania pomieszczenia jak i innych parametrów takich jak ilość lumenów (moc światła), jego barwy czy współczynnika CRI, który oddaje wierność barw światła.