Blog energetyczny
jaką pralkę kupić

Jaką pralkę kupić?

Mała, ekonomiczna, niedroga, a może ładowana z wszystkimi programami? Pralka to nieodzowny element wyposażenia każdego domu. Tylko jaką pralkę wybrać aby być zadowolonym? Producenci umieszczają w pralkach tyle elementów i parametrów, które są niezbędne, a które to tylko objaw czystego marketingu?

Pralki ładowane od góry przeznaczone są do wąskich pomieszczeń, te ładowane od przodu zaś dobrze sprawdzą się wśród półek. Urządzenia do zabudowy przeznaczone są dla kuchni a nawet salonów czy przedpokoju, wszędzie tam gdzie znajdzie się odpływ, ale zależy nam na ukryciu urządzenia. Decydując, jaką pralkę kupić powinniśmy zwrócić przede wszystkim zwrócić uwagę na poszczególne parametry, którymi różnią się dane modele.

Konstrukcja pralki, gdzie pasuje pralka ładowana od góry?

Pralki ładowane od góry są mniejsze, pomieszczą o 1/3 mniej wsadu niż te ładowane od przodu. Przyjęło się, więc, że są przystosowane do niewielkich łazienek. Pralka może być ze wszystkich stron zasłonięta, stać frontem przy ścianie lub wannie, a my nie będziemy mieć problemu z jej załadowaniem o ile oczywiście nie zablokujemy górnych drzwiczek. Miejsce nad pralką jest zazwyczaj przeznaczone dla łazienkowych półek, ale taką opcje daje nam jedynie pralka ładowana od przodu. Dobrze zmierzona przestrzeń uchroni nas przed problemami po zakupie, kiedy to okaże się, że nie możemy otworzyć drzwiczek, albo pralka nie mieści się w przeznaczonym miejscu. Zatem przed dokonaniem zakupu należy wszystko dokładnie pomierzyć. W opisach produktów bez problemu znajdziemy informację o szerokości, wysokości oraz głębokości pralki. Wszystko jest mierzone co do milimetra, zatem dopasowanie urządzenia do wielkości naszej łazienki nie jest czynnością nie niemożliwą.

Pojemność pralki

Ile pierzesz i kiedy pierzesz? Decydując, jaką pralkę wybrać, musisz wiedzieć jak często będzie ona eksploatowana. Pierzesz codziennie, jaką ilość ubrań wkładasz do bębna. Osoba mieszkająca samotnie ma zdecydowanie inne potrzeby niż  wielodzietna rodzina, która potrafi eksploatować nawet dwie pralki jednocześnie. Większość pralek przeznaczonych do użytku domowego, charakteryzuje się pojemnością bębna w przedziale od 3 do 6 kilogramów, producenci podają maksymalną wagę suchego prania. Co prawda większa pojemność bębna to większa oszczędność energii elektrycznej i wody. Kalkulator energii jest w tej kwestii nie ubłagany, większa pralka to większa moc i większe zużycie energii. Ilość osób w domu oraz częstotliwość wykonywania prania powinna pomóc nam w doborze odpowiedniej ładowności. Jeżeli raz na jakiś czas pierzesz chmarę pościeli i potrzebujesz pralkę 8 kg, ale twoje codzienne pranie to tylko dwie pary spodni i kilka koszulek nie inwestuj w tak duży sprzęt, szybko odkryjesz że rujnuje on twój budżet domowy.

  • 4-5 kg – 1 osoba – mniej niż 4 prania w tygodniu
  • 6-7 kg – rodzina 2 + 1 – 4–6 prań w tygodniu
  • pow. 7 kg – rodzina 2+2 i większa – więcej niż 6 prań w tygodniu

Dopasuj zatem ładowność pralki do Twoich potrzeb. Niektóre pralki mają także bardzo przydatną funkcję, dzięki której można włączyć ekonomiczny cykl prania nawet w przypadku załadowania zaledwie połowy wsadu pralki. Dla niektórych może to być bardzo pożyteczna opcja, dla innych zbędny „gadżet”.

Klasa energetyczna

Klasę energetyczną pralki, tak jak i innych urządzeń oznacza się literami alfabetu – od A do G. Oczywiście A oznacza sprzęt najbardziej energooszczędny. W sklepach pełno sprzętu oznaczonego symbolami A+, A++ oraz A+++, plusy zarezerwowane są dla modeli pobierających mniej energii, dodatkowo też producent zawarł w nich technologie wspomagające oszczędzanie podczas prania.

Co dziwne i godne zwrócenia uwagi pobór prądu nieznacznie różni się, jeśli zaczniemy analizować pralki zakwalifikowane do tej samej klasy energetycznej, ale sygnowane znakiem innych producentów. Zatem pomimo klasie nadanej przez producenta, warto przyjrzeć się treści etykiety i odczytać roczny pobór energii a następnie sprawdzić jak dana pralka wypada w rankingu cen i efektywności energetycznej. Kiedyś na etykiecie pojawiło się zużycie energii elektrycznej mierzone podczas standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 stopni. Obecnie zużycie to średnia około 240 cykli prania, tym właśnie programem przy nieobciążonej wsadem pralce. Ci, co nie chcą zmiany pralki odczuć negatywnie na rachunkach za prąd, powinni porównać kilkanaście modeli, zwracając przy tym uwagę zwłaszcza na pobór prądu i ładowność, które są ze sobą połączone.

Efektywność prania i wirowania, czy jest ważna?

O tak, parametry te są ważne. Etykieta energetyczna zawiera także oznaczenie efektywności prania i wirowania. Podobnie jak z klasami energetycznymi efektywność prania i wirowania oznaczona jest od litery A do C. Skuteczność prania daje nam gwarancję, że nie wyjmiemy w bębna ubrań nadal zabrudzonych. O skuteczności prania decyduje konstrukcja pralki i rozwiązania techniczne, m.in. ruchy bębna, system doprowadzania wody i środków piorących. Analogicznie jest w przypadku wirowania w klasie suszenia A z pralki wyjmiemy bardziej suche ubrania, oznacza to, że pralka wiruje z dużą szybkością. Specyfikacja pralki pokazuje prędkość wirowania, która standardowo znajduje się w przedziale od 600 do nawet 1600 obrotów na minutę. Taka maksymalna szybkość wirowania, to zdecydowanie plus, pranie jest wówczas prawie suche. Ci, którzy nie mają gdzie rozwieszać prania powinni zastanowić się nad wyborem wyższej klasy wirowania, wówczas pranie szybciej wyschnie, ale za ten wybór będą musieli dodatkowo dopłacić.

Zużycie wody

Pralka musi być podłączona do ujścia wody i mieć odpływ, to ile wody idzie na pranie zależy od wielkości pralki, zatem wszystkie parametry są ze sobą powiązane. Zużycie wody, tak jak i pobór energii może się mocno różnić. Nowe pralki są zdecydowanie bardziej ekologiczne, ale i tak w trakcie jednego cyklu prania pobierają prawie 40 litrów wody. Zasada wyboru powinna być taka, jeśli pralka A w wysokiej klasie energetycznej pobiera mniej wody niż inna pralka B w tej samej klasie energetycznej, to wybierzmy tę bardziej oszczędną, woda jest bezcenna, a woda z detergentami zatruwa środowisko. 

Poziom hałasu

Dużo funkcji oraz gabaryty pralki sprawiają, że głośna praca pralki nie jest niczym komfortowym. Decybele jakie wydaje pralka podczas pracy i wirowania podane są na etykiecie czy w specyfikacji. Parametr oznacza zawsze najgłośniejszy dźwięk słyszalny w trakcie standardowego prania, a także w trakcie wirowania.

Im mniej decybeli tym pralka jest bardziej wyciszona, pewnie zaizolowano jej obudowę, raczej nie ma to wpływu na efektywność prania.

Programy prania a może co innego świadczy o przydatności pralki?

Ostatnim elementem ważnym w trakcie podejmowania decyzji, jaką pralkę kupić jest gwarancja. Wielu producentów rozszerza standardową dwuletnią gwarancję samodzielnie i całkowicie bezpłatnie. Najczęściej przedłużoną gwarancję (nawet do 5 i więcej lat) otrzymamy na bęben pralki i silnik.

Tu także powinniśmy zadać sobie pytanie co pierzemy, jak i ile? Program do prania jeansu nie zawsze będzie wykorzystany, bo nikt nie będzie chciał czekać ponad godzinę aż spodnie się wypiorą. Druga sprawa, że program przeznaczony jest do 100 procentowego jeansu, lepiej nie wiedzieć, co stanie się ze spodniami z domieszką innych materiałów. Programy odpowiadają zwykle typom tkanin, ale nie tylko do prania różnych materiałów mogą posłużyć nam programy godzinne czy krótsze, wówczas nie warto przepełniać bębna.

Tryb sterowania pralki

W dobie urządzeń smart warto aby móc pralkę sterować zdalnie, najlepiej aplikacją telefoniczną, ale to wymaga podłączenia urządzenia do sieci. Tradycyjne pokrętło czy przyciski po jakimś czasie zajdą kurzem, co nieładnie wygląda, zbyt mocne przekręcenie czy pomylenie stron doprowadzi do popsucia. Cyfrowy wyświetlacz może ładnie wygląda i jest przyjazny, ale nie lubi wilgoci. Elektroniczne wyświetlacz ułatwiają życie, same mogą dopasować program na podstawie podanego typu tkanin, ich ilości i stopnia zabrudzenia. Wyświetlacz LCD dostarczy także dodatkowych informacji, poinformuje nas ile czasu pozostało do końca prania, o awarii czy przepełnionym bębnie. Informacja o awarii jest bardzo użyteczna, bowiem dzwoniąc do fachowca zajmującego się naprawą sprzętu AGD powinniśmy już dowiedzieć się, jaka jest przyczyna, że pralka nie działa, ile będzie trwać naprawa oraz ile będą nas kosztować części zamienne i robocizna. To daje także możliwość dokonania oceny, czy w ogóle naprawa jest opłacalna, czy może lepiej będzie zakupić nową pralkę z gwarancją. Tutaj warto także wspomnieć, że niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej proponują w ramach umowy na sprzedaż prądu dodatkową usługę w postaci pomocy fachowca, w tym elektryka czy właśnie serwisanta sprzętu AGD.

To, co jest dla nas priorytetem niech jednak nie przysłoni nam najważniejszego. Wygląd niech nie dominuje nad efektywnością prania, a szpanerska marka nad ekonomicznymi rozwiązaniami.

Funkcje pralki

Dodatkowe ułatwienia pozwalają na zaplanowanie prania o wybranej przez nas godzinie, co przyda się osobą zapracowany i tym, którzy muszą prać o określonej porze, co zdarza się nie rzadko. Wyda się to śmieszne, ale osoby mieszkające w dużych blokach musza dostosować się do godzin, w których uruchamiają pralkę czy zmywarkę. Gdyby cały blok włączył te urządzenia o jednej godzinie, tak sieć wodociągowa mogła by nie znieść takiego ciśnienia. Podobnie z energią elektryczną istnieją takie taryfy energetyczne u dostawców energii, w których włączanie urządzeń staje się tańsze ze względu na tańszy prąd. Funkcję uruchamiającą pralkę o ustalonej porze nazywamy time managerem. Niższe stawki za kilowatogodzinę (taryfa G12) obowiązują przeważnie w następujących godzinach: od 13.00 do 15.00 oraz od 22.00 do 6.00.

Ochrona przed zalaniem czy awarią energetyczną to AquaLock lub Child Lock, blokujący programator przed przypadkowym przestawieniem przez najmłodszych, gwarantują nam większe bezpieczeństwo użytkowania. Im więcej technologii tym więcej prawdopodobne, że pranie będzie lepiej wyprane, a przynajmniej nie wygniecie się, a to zapewnią kołyskowe ruchy bębna. Dla delikatnych ubranek dziecięcych stworzono programy Baby Cycle lub Aqua Plus, więcej wody jaka jest wówczas pobierana usuwa z tkanin wszelkie ślady detergentu.