Odbiorca decydujący się na zmianę sprzedawcy zawsze kalkuluje ile zyska na tej zmianie. W tym celu można skorzystać z kalkulatora energii, albo porównywarki cen. O ile na stronie porównywarki cen dowiemy się jakie są aktualne cenniki sprzedawców, jednak narzędzia te nie obliczą nam rachunku końcowego gdyż nie uwzględniają opłat jakie pobiera dystrybutor.
Porównanie cen prądu
W celu obliczenia ile uda nam się zaoszczędzić na zmianie sprzedawcy energii to musimy odczytać z faktury nasze zużycie. Następnie sprawdzić jak kształtuje się stawka netto u obecnego sprzedawcy i porównać ją z tą, którą proponuje nowy sprzedawca.
W taryfach domowych (taryfa G) różnica na kWh nie będzie duża, jednak jeśli odbiorca pobiera dużą ilość kWh może rocznie zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Odbiorcy instytucjonalni (taryfa B, C) mogą liczyć na wyższy zysk. Więcej o porównaniu cen energii na https://energiadirect.pl/poradniki/porownanie-cen-energii
Oszczędności na zmianie sprzedawcy
Oszczędności to nie jedyne zyski jakie można osiągnąć po zmianie sprzedawcy. Nowa umowa gwarantuje nam stałą cenę przez cały okres jej obowiązywania, dodatkowo sprzedawcy bardzo chętnie rezygnują z pobierania opłaty handlowej, co także stanowi oszczędności. Rynek energetyczny wymaga wielu inwestycji i zmian, które często odbywają się kosztem odbiorcy. Sprzedawcy podwyższają cenę energii w czasie trwania umów kompleksowych. Podmioty działające na rynku energii nie są w stanie dokładnie przewidzieć jak będą kształtowały się ceny na rynku hurtowym, dlatego co pewien czas możemy spotkać się z podwyżką cen, a przed tym uchronić nas może jedynie gwarantowana cena określona w umowie sprzedażowej.