Blog energetyczny

WYMIANA OŚWIETLENIA ŻAROWEGO NA OŚWIETLENIE LED

Opis technologii LED

Nie raz słyszeliście, że w zakresie oświetlania budynków w sektorze usług, aż 30% całkowitego zużycia energii idzie na oświetlenie. Lampy palić muszą się w lodówkach, na korytarzach, łazienkach, na wszystkich poziomach powierzchni użytkowych, takich jak sklepy czy salony. Poziom zużycia energii elektrycznej na oświetlenie można znacznie obniżyć przy pomocy technologii LED. To najbardziej oszczędny rodzaj oświetlenia, wydajniejszy niż świetlówki żarowe, energooszczędne i halogenowe, ale zwrot zakupu oświetlenia i realne oszczędności pojawiają się po pół roku a nawet po dwóch latach.

Niewątpliwie zaletami LED jest rozmiar żarówek, niczym nie odbiera on od zwykłych. A bardzo niskie zużycie energii, bez zmiany, jakość zyskuje coraz więcej przychylności, dlatego architekci, projektanci i technicy oświetlenia coraz częściej wykorzystują diody LED w ramach oświetlenia.

Technologia LED jest dostępna w coraz większej liczbie barw i tonacji, co przekłada się na zastosowania. Od wewnątrz do zewnątrz. Diody LED mają dłuższą żywotność (ponad 50.000 godzin), a w początkowych latach przepalenie podlega gwarancji.  Drugą zaletą jest minimalna produkcja ciepła podczas świecenia.

Technologie wspierające

To gdzie i ile czasu używamy żarówek przekłada się na oszczędność. Podaje się, że LED zapewniają nawet 80% w porównaniu innymi źródłami. Drugie, co do jakości są halogeny, za nimi świetlówki, ze względów na oszczędzanie energii w domu nie warto pozostać przy oświetleniu żarowym.

Oczywiście można też oszczędzać prąd lepiej wykorzystując ilości światła dziennego, które jest darmowe. Tylko jak tego dokonać, biurko ustawić jak najbliżej okna, albo zdać się na czujnik poziomu światła (fotokomórka). Wykrywa on natężenie światła dziennego i automatycznie włącza światło sztuczne. Funkcja ściemniania dostępna jest we wszystkich rodzajach oświetlenia od świetlówek żarowych, halogenowe, fluorescencyjne i fluorescencyjne kompaktowe, LED, za odpowiednią cenę.  Drugą technologią pomocą jest czujnik ruch, wyłącza i włącza on światło w zależności czy ktoś wszedł czy wyszedł z pomieszczenia. Cena czujników na podczerwień znacznie spadła w ostatnich latach. Rozwiązanie dobrze sprawdza się na korytarzach i klatkach schodowych, w pomieszczeniach, takich jak magazyny, toalety, biura, korytarze i sale konferencyjne, ale może być ono także wykorzystywane dla celów oświetlenia zewnętrznego.

W przyszłości, kiedy to ceny energii elektrycznej będą rosnąć, sposoby oszczędzania prądu będą na wagę złota. Wdrożenie ich będzie wiązać się z dużymi kosztami, a czasem będzie poprzedzone audytem energetycznym, który zaleci wymianę rodzaju oświetlenia. Dlatego lepiej sukcesywnie wdrażać oszczędnościowe alternatywy.