Blog energetyczny
energooszczędność

Energooszczędność coraz bardziej pożądana

Wzrasta zainteresowanie budownictwem pasywnym, charakteryzującym się małym zapotrzebowaniem na energię, a wszystko za sprawą wprowadzenia do polskiego prawa unijnych dyrektyw mówiących o energooszczędności budynków.

Koszty utrzymania polskich domów i mieszkań z roku na rok są coraz większe. Ceny węgla, oleju opałowego, energii elektrycznej czy gazu wzrastają. Firmy budowlane, deweloperzy czy pracownie projektowe wychodzą naprzeciw potrzebom rynku i proponują rozwiązania energooszczędne, mające przed sobą ogromną przyszłość w polskiej rzeczywistości, i które od lat sprawdzają się w niektórych państwach europejskich.

Skandynawia od dawna bardziej oszczędna

W krajach UE wykorzystanie energii w budynkach kształtuje się obecnie na poziomie około 40 proc. jej całkowitego zużycia, z czego większość przeznacza się na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych.

– Mieszkańcy krajów skandynawskich od dawna przywiązują ogromną wagę do obniżania kosztów energii. Inwestują w technologie i materiały o doskonałych parametrach energooszczędnych, pozwalające uniknąć ciągłych poprawek, wymianę nieefektywnych instalacji czy chociażby dokładanie kolejnych warstw izolacji cieplnej – mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum Polska, firmy stawiającej domy w technologii skandynawskiej.

Komfort i korzyści z domu

Aby dom przynosił właścicielowi korzyści i komfort, powinien być wybudowany jako budowla szkieletowa. Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się przygotowane wcześniej w fabryce moduły. Powstały w ten sposób obiekt posiada wiele zalet wynikających przede wszystkim z jego eksploatacji. Odpowiednie wyciszenie, niskie zapotrzebowanie na energię, wysokość opłat za ogrzewanie niższa o 70 proc. w porównaniu do analogicznych budynków murowanych – to tylko niektóre atuty skandynawskiej metody budownictwa.

Dom szkieletowy jest budynkiem energooszczędnym. Zapewnia zdrowy mikroklimat i energooszczędność – o ponad połowę mniejsze zużycie energii niż tradycyjnie budowane domy jednorodzinne. Zastosowanie w procesie budowy domu naturalnych materiałów wpływa dodatkowo na dobre samopoczucie użytkowników, właściwą cyrkulację i wymianę powietrza oraz wysoką jakość samego budynku. Dodając do tego przedsięwzięcia, które każdy może podjąć w swoim domu, polegające na modernizacji oświetlenia czy wymianie urządzeń na energooszczędne, przełożą się nie tylko na niższe opłaty za energię, efektem czego będzie niedrogie utrzymanie miejsca zamieszkania.